• Kayıt
Sakarya Web Tasarım

Mekanik Ve Elektirik Enerjisinin Isıya Dönüşümü Nasıl Gerçekleşir?

+3 oy
18, Mart, 2013 Elektronik kategorisinde Emre Çetinbaş Üye (8,600 puan) tarafından soruldu
23, Mart, 2013 admin tarafından yeniden etikenlendirildi
  

2 Cevaplar

+2 oy
 
En İyi Cevap

Hareket enerjisinin sürtünme yoluyla ısıya dönüştürülmesiyle oluyor.

Sürtünme kuvveti yüzeyin cisme gösterdiği tepki kuvveti ile doğru orantılıdır. Ayrıca yüzeyin cinsine yani sürtünme katsayısına bağlıdır. Hareket halindeki bir cisme uygulanan sürtünme kuvveti fs = k . N bağıntısından bulunur.


Sürtünme kuvveti hareketi engelleyici özelliği olduğu için cisimlerin mekanik enerjilerini azaltıcı etki yapar. Azalan mekanik enerji kadar enerji, ısı enerjisine dönüşür.


Isı enerjisine dönüşen enerji iki yoldan bulunur.


1. İki nokta arasında hareket eden cismin, sürtünmeden dolayı ısıya dönüşen enerjisi, her iki noktadaki mekanik enerjiler arasındaki farktan bulunur. Cismin ilk enerjisi E1, son enerjisi E2 ise, sürtünmeden dolayı ısıya dönüşen enerji,
Eısı = E1 – E2 den bulunur.


2. İlk ve son durumdaki mekanik enerjiler bilinmiyor, fakat sürtünme kuvveti ile yer değiştirme biliniyorsa, ısıya dönüşen enerji sürtünme kuvvetinin yaptığı işe eşit olur.
Sürtünme kuvvetinin yaptığı iş,
Eısı = W = fs . Dx dir.

Buna göre, sürtünmeden dolayı ısıya dönüşen enerji, sürtünme kuvveti ve yer değiştirme miktarı ile doğru orantılıdır.
18, Mart, 2013 misafir tarafından cevaplandı
23, Mart, 2013 admin tarafından düzenlendi
+2 oy
19, Mart, 2013 FXAZERT Yeni Üye (1,910 puan) tarafından cevaplandı

Site kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan bilgisizmisiniz.com internet sitesi sorumlu değildir.
Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için reply[@]bilgisizmisiniz.com mail adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, bilgisizmisiniz.com yönetimi en geç 10 iş günü içerisinde size geri dönüş yapacaktır.

...